2 mannen in overleg met een landmeter

Docent en kennismanager Groen – verkorte trajecten

RIO: Docent en Kennismanager Groene Sector (34899)
?
Heb je al een hbo- of wo-diploma in een groen vakgebied of werk je al in het onderwijs? Met een verkort traject bouw je verder op wat je al kunt en behaal je sneller je onderwijsbevoegdheid.
Ik zoek
Deeltijdopleiding
Niveau opleiding
Bachelor
Locatie
Wageningen
Duur
1 jaar
Jouw ervaring verdient een plek voor de klas

Maak van jouw vakkennis inspirerend onderwijs

Misschien heb je nog nooit overwogen om docent te worden. Toch kan jouw kennis van dier, plant, natuur, voeding, leefomgeving of duurzaamheid van grote waarde zijn voor jongeren.

Met dit verkorte traject behaal je in één jaar je tweedegraads bevoegdheid voor het profiel groen. Ideaal als je een groene hbo- of wo-opleiding hebt of al in het onderwijs werkt en je bevoegdheid wilt uitbreiden. Je leert jouw vakkennis vertalen naar praktijkgericht onderwijs waarmee je leerlingen inspireert en laat groeien. Zo draag je als docent Groen bij aan hun ontwikkeling én aan een duurzamere wereld. Want wie vandaag voor de klas staat, vormt de generatie van morgen.

Benieuwd? Ervaar tijdens een voorlichting of dit bij jou past.

Toelatingseisen

Zo word je toegelaten

Studie inhoud

Hoe en wat je leert

Tijdens het eerste deel van de opleiding brengen we jouw kennis, ervaring en vooropleiding in kaart. Op basis daarvan stellen we een persoonlijk studieplan op. Je volgt een leerroute die aansluit bij wat jij al meebrengt én wat je nog wilt ontwikkelen. Zo richt je je op wat jij nog nodig hebt om een tweedegraads bevoegde docent te worden.

Accordion - dit ga je doen

Praktische vragen

Hoe zit het met...

  • Aanmeldprocedure en dossieraanlevering

    Overweeg je om te starten als deeltijdstudent, dan doorloop je een aantal stappen. Hier leggen we uit hoe het aanmeldproces eruit ziet.

  • Persoonlijk studieplan

    Iedere student in de deeltijdopleiding werkt met een persoonlijk studieplan. Dit studieplan sluit aan op jouw vooropleiding, werkervaring en mogelijkheden tijdens het studeren. Op basis van erkende diploma’s of getuigschriften die je bij aanmelding voor de opleiding meestuurt, kan de opleiding vrijstellingen verlenen. In dat geval worden onderdelen die overeenkomen met wat je in een eerdere opleiding hebt geleerd uit je studieplan weggestreept.

    Heb je relevante werkervaring of certificaten die niet direct tot vrijstelling leiden? Dan kun je na de start van de opleiding laten zien wat je al beheerst. In het eerste half jaar begeleiden we je bij het samenstellen van een dossier waarin je bewijs verzamelt van wat je al aan kennis en ervaring in huis hebt. De opleiding beoordeelt dan welke onderdelen van de studie je daarmee kunt behalen. We noemen dit het valideren van eerder opgedane kennis en vaardigheden.

    Binnen je persoonlijke studieplan heb je de kans om invloed uit te oefenen op de volgorde waarin je onderwijs volgt, de hoeveelheid onderwijs die je tegelijk volgt, en de manier waarop je aantoont wat je kunt.

  • Studiestart en studiebelasting

    Het startmoment van de studie is september. We bieden het opleidingsprogramma in 1 jaar aan. Tijdens de opleiding ben je in grote mate in de praktijk aan het leren. Voor de theorie volg je lessen in Wageningen op een vaste dag in de week. We houden met de lestijden zoveel mogelijk rekening met reistijd van studenten uit het hele land. Naast de lesdag bedraagt de studielast nog minimaal een dag. De studie is ingericht om het in één jaar af te ronden, maar meerdere studenten doen langer over de opleiding. In sommige gevallen brengt dit extra studiekosten met zich mee.

    Om in één studiejaar af te studeren, helpt het als:

    • je al ervaring en een baan in het onderwijs hebt;
    • je een goede balans tussen studie, werk en privé hebt;
    • jouw werkplek je faciliteert en ondersteunt in het uitvoeren van opdrachten vanuit de studie;
    • je een werkplek hebt waar rollen en taken aansluiten bij de opdrachten vanuit de studie;
    • jouw werkplek je ruimte geeft om de opleiding te kunnen doen;
    • je een ervaren werkplekbegeleider hebt die lessen bijwoont, feedback geeft en ontwikkelingsgericht coacht.

  • Werkplekleren

    Vanaf het begin van je studie leer je ook door te oefenen met opdrachten in de praktijk. We noemen dat werkplekleren. Het is belangrijk dat je voor aanvang van de studie een werkplek hebt gevonden. Werk je al in het groene onderwijs, dan kan het werkplekleren daar misschien (geheel of gedeeltelijk) plaatsvinden. Om je te helpen bij het vinden van een goede werkplek, hebben we beschreven waar deze aan moet voldoen. Meer informatie daarover vind je hier

  • Kosten en financiering

    Als je overweegt om de studie te starten, dan is het goed om te weten welk type collegegeld voor jou van toepassing is. En voor welke subsidies of financieringsmogelijkheden je mogelijk in aanmerking komt. We helpen je graag op weg.

    Meer informatie over kosten en financiering.

  • Werken in het groene onderwijs

    Met deze opleiding behaal je de tweedegraads bevoegdheid voor het beroepsgerichte profiel Groen. Je mag ermee lesgeven in het vmbo en praktijkonderwijs, in het hele groen-brede vakgebied. Daarnaast kun je lesgeven in verwante vakken binnen een leergebied als Mens en Natuur. Je mag ook lesgeven binnen in het mbo binnen je eigen groene expertise. Meer informatie

    Er zijn meerdere opleidingsmogelijkheden om docent Groen te worden. Welk opleidingstraject bij jou past, hangt af van je kennis, vooropleiding, werkervaring en waar je lesgeeft. Op deze pagina leggen we uit voor wie welke opleiding, wanneer past.

    Naast docent zijn er ook andere rollen in het onderwijs, denk aan onderwijsondersteuner of onderwijsinnovator. Je kunt jouw rol in het onderwijs zelf vormgeven. Check hier de mogelijkheden, zodat je de beste keus voor jouw toekomst maakt.

     
Je toekomst

Wat je kunt na je studie

Met deze opleiding behaal je een hbo-bachelordiploma en de tweedegraads bevoegdheid voor het beroepsgerichte profiel Groen. Hiermee mag je lesgeven in het vmbo en praktijkonderwijs, binnen het brede groene vakgebied. Daarnaast kun je lesgeven in verwante vakken binnen een leergebied als Mens en Natuur. Je mag ook lesgeven in het mbo binnen je eigen groene expertise, waarbij de mbo-instelling beoordeelt of je daarvoor bekwaam bent. Meer informatie

Een carrière buiten het onderwijs als kennismanager is ook mogelijk. Je helpt als professional organisaties met maatschappelijke vraagstukken in het groene domein. Daarbij combineer je jouw vak- en branchekennis met je kennis over leren en ontwikkelen. Je kunt bijvoorbeeld aan de slag als adviseur op groene thema's bij een bedrijf of overheidsorganisatie, of als educatiemedewerker bij een maatschappelijke organisatie.

Heb je nog een vraag over deze opleiding?